Koho sledovat v roce 2015: Ondřej Lieser

3.4.2015 Facebook

"Loňská sezona byla neúspěšná. Především s ohledem na q-school, ve které jsem si věřil. Vyhoření v prvním kole druhé fáze se prostě nemělo stát," kroutí ještě více jak tři měsíce poté hlavou Lieser, který se vloni ani jednou neradoval z velkého turnajového vítězství.

Určité pozitivní okamžiky ale přeci jen v loňské sezoně dokáže najít: "Byly tam sice špatné turnaje, ale i některé dobré, jako třeba španělská La Gomera, kde jsem získal úplně novou zkušenost, když jsem vedl na Challenge Tour po prvním kole."

"Na Czech PGA Tour jsem byl čtyřikrát z šesti startů druhý a to přesně dokumentuje celý rok. Vůbec jsem se necítil na vítězné vlně, což je hlavní úkol pro tento rok. Dostat se zpět do vítězné pohody," uzavírá své hodnocení roku 2014 Lieser.

Ten po předčasném konci v q-school skoro dva měsíce nesáhl na hole. Rozhodně se ale neflákal. Zaměřil se na fyzickou přípravu, kterou poprvé začal řešit na sto procent a především pravidelně.

"Momentálně nemám problém s tím, se do cvičení dokopat, ale spíše s ním přestat. Hodně mě to baví i díky tomu, že cítím pokrok. Neříkám, že v délce ran, ale celkově se cítím lépe. Najednou neznám pocit, že už nemůžu," pochvaluje si hráč Kunětické Hory.

Kromě toho kolem sebe vytvořil tým, který mu má v nadcházející sezoně pomáhat. "Je to tým kamarádů, kteří se snaží shánět peníze a řešit za mě některé věci,"přiznává Lieser s tím, že do týmu patří třeba fyzioterapeut Roman Karpíšek, fitness trenér Svatopluk Býma nebo i Roman Šebrle: "Každý člověk má jiné zkušenosti, kterými se mi snaží pomoci."

Změna je život

Od začátku ledna, kdy se přesunul do Španělska, prý nedal hole z ruky. "Jedu skoro nonstop. Snažím se dodržovat režim, co se týče vstávání, cvičení, tréninku i třeba jídelníčku," prozrazuje 23letý český profík, který se tak stále učí: "Jsou to změny, na které si člověk musí zvyknout. Stále jsem ve fázi hledání, když zjišťuji, co je pro mě nejlepší a co mi nejvíce vyhovuje."

Sám Lieser přiznává, že tato zima je v jeho případě především o změnách mimo hřiště, než na hřišti. Právě to je dlouhodobě problém českých golfistů, kteří jsou příliš jednostranně zaměření pouze na samotný golf.

"Já teď nemám skoro čas přemýšlet o golfu. Jsem na hřišti a myslím na to, co mě čeká, až dohraji. A co budu večer vařit, jestli to bude hovězí nebo kuřecí. Je to úplně něco jiného," říká s úsměvem Lieser, který si ale změny nemůže vynachválit: "Vidím, jak si všechno postupem času krásně sedá. Když vezmu dva poslední turnaje, tak si nepamatuji, kdy naposledy jsem se takhle dobře cítil."

Abychom vás ale úplně nemystifikovali, tvrdě na sobě pracuje i co se týče golfu. Každý týden se vidí se svým koučem Kinem Navarrem, se kterým se pokusil vyřešit zásadní problém, který ho provázel celý loňský rok.

"Jednalo se o rány do greenu, když jsem hrál zátahy a nevěděl jsem, čím to je. S Kinem jsme se tak vrátili k základům a udělali jsme krok zpátky, abych se mohl dostat o dva kroky dopředu," popisuje drobné změny, které jsou podle něho spíše pocitové. "Už je to lepší, jsem spokojený," dodává.

Cílem znovu q-school

Ještě aby nebyl. Na posledních dvou turnajích Gecko Tour, které se ve Španělsku účastní, skončil pokaždé v elitní pětce. Ze své hry měl navíc skutečně dobrý pocit a na každém turnaji ho stály přímý boj o titul pouze nečekané chyby v podobě autů nebo ztraceného míče.

"I když jsem zahrál zbytečného dabláče, tak jsem šel v prvním kole čtyři pod. Ve druhém v úvodu hodně pršelo, ale zase přišla jenom jedna zbytečná chyba v podobě dabláče. Když to tak vezmu, tak tyhle dvě chyby, což byly dva trefené auty, mě stály vítězství,"popsal první turnaj v Guadalhorce, na kterém skončil dělený třetí.

Jen o pár dní později skončil dělený čtvrtý v Alcaidese: "V prvním kole opět jeden zbytečný dabláč, když jsem ztratil míček, který letěl dobře, ale prostě jsme ho nenašli. Podmínky navíc byly brutální, opravdu hodně foukalo, trochu pršelo, byla zima… Hnus."

"Druhé kolo bylo naopak úplně super. V hodně silném větru jsem trefil 14 fairwayí, 16 greenů a po dvanácti jamkách jsem byl pět pod a myslím, že v tu chvíli jsem i vedl. Nakonec z toho byl druhý nejlepší výsledek dne," pochlubil se Lieser, podle kterého mají turnaje ve Španělsku díky silnému obsazení skutečně vysokou úroveň.

Nyní ho čekají další tři, po kterých přijde čtrnáctidenní pauza. V té se chce znovu zaměřit na fyzickou přípravu. "Po následujícím posledním turnaji Gecko Tour se začátkem dubna vrátím zpátky domů," dodává ke svému plánu pro nejbližší týdny.

A co ho čeká v létě a vlastně i během celé sezony? "Vypadá to, že budu hrát celou českou túru, pokusím se získat karty na některé turnaje Challenge Tour a především se chci dostat na vítěznou vlnu a vše směřovat ke kvalifikační škole. Ta nejspíše opět rozhodne o tom, jak budu celý rok hodnotit."

Pohledy Honzy Faita:

Velký talent, který v minulém roce poznal, že to "samo" nepůjde. I proto se přes zimu rozhodl k radikálním změnám především mimo hřiště, které mnohem více připomínají život profesionálního sportovce, který má ambice uspět. Líbí se mi také pokračující snaha jít postupnými kroky a nepokoušet se žádné patro golfového světa přeskočit. Ode mě má za to všechno Ondřej Lieser palec nahoru a společně s Filipem Mrůzkem od něho v tomto roce očekávám velké věci.

Partneři

Realizace: www.matfix.cz

Kontakt

+420 606 268 019

bymasvatopluk@gmail.com

Gym Park - Chodov, V Parku 2308/8, PSČ 148 00

fb instagram