Lieser maká na fyzičce, jeho kouč se inspiruje MMA

28.12.2015 Facebook

Stále to v českém golfu není automatická rovnice. I když se v posledních letech udělal i v tomto směru výrazný pokrok. Aby také ne, když se startovalo skoro od nuly… Češi začínají poznávat, že správná fyzická příprava je stejně důležitá, jako vybroušený švih nebo zvládnutý course management.

Je to případ i Ondřeje Liesera, který začal cíleně na své fyzičce pracovat tuto zimu. "Do teď jsem se spoléhal pouze na talent, ale to nejde. Konkurence je obrovská," přiznává jeden z nejlepších českých golfistů, který začal spolupracovat se Svatoplukem Býmou.

A dá se říci, že za pět minut dvanáct.

"Je to trochu obtížné v tom smyslu, že Ondra má svalové dysbalance už poměrně zažité. Kdyby byl mladší, tak by s ním práce určitě byla snazší," říká Býma, který působí jak na Kunětické Hoře, tak v pražské centrále Norman's Fitness.

Podle něho si už čeští golfisté musí definitivně uvědomit, že golf je sport jako každý jiný. A fyzická, možná až atletická příprava je prostě bezpodmínečně nutná. Nejde se bez ní obejít jako ve většině jiných vrcholových sportů.

Svatopluk Býma a Ondřej Lieser (foto: svatoplukbyma.cz)

Býma, který na svých internetových stránkách také bloguje na různá golfová témata, patří mezi několik málo českých fitness trenérů, kteří mají prestižní certifikát TPI (Titleist Performace Institut) a zároveň má zkušenosti s golfem na vysoké amatérské úrovni. Svého času patřil k nejlepším českým juniorům a svůj handicap dokonce stáhl až k nule.

"Když člověk sport hrál na určité úrovni a nevychází pouze z knížek nebo teorie, tak je to určitě lepší. Pro mě je důležité, že mohu techniku cvičení řídit v závislosti na švihu, kterému rozumím. Celkově se s hráči, kteří u mě cvičí, snadněji domluvím, protože znám golfovou hantýrku a chápu, co mi říkají,"přiznává kouč, který má pod sebou kromě Liesera ještě třeba Lukáše Hroudu, Jiřího Pospíšila, Jana Bryčku, Patrika Jeřichu nebo Johanku Šteindlerovou.

Stejně důležité jako jeho golfové zkušenosti pak pro něho jsou znalosti, které nabral při získávání certifikátu TPI: "Díky němu mohu odhalit vady ve švihu. Když například člověk nedá ruku do nějaké pozice, tak hned vím, kde se to promítne v jeho hře."

"Správná fyzická příprava může předejít některým golfovým chybám. Akrobacie, výbušnost, stabilita, to všechno je v golfu potřeba. Pouze talent vás už v dnešní době nezachrání," má jasno Býma, který do svého tréninku dokonce bere prvky z přípravy bojovníků MMA.

Nejen podle něho je fyzická připravenost českých golfistů, a to se nebavíme primárně o těch nejlepších profesionálech, mizerná.

"Když vidím u relativně mladých golfistů, že nejsou schopní obejít tříkolový turnaj a v tom třetím kole jim musí někdo kedit, protože už nemohou... Tady nejde o svaly. Je potřeba, aby se každý cítil ve formě jak první den na prvním odpališti, tak poslední den na greenu při závěrečném puttu," upozorňuje student magisterského oboru na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu v Praze.

Svatopluk Býma a Ondřej Lieser (foto: svatoplukbyma.cz)

Co se týče českých profíků, ti podle něho mají problém také se životosprávou: "Když jsem viděl, že jim na turnaji rozdávají Red Bully... Nic proti nim nemám, ale v golfu mi přijdou kontraproduktivní. Hladina cukru z ničeho nic vystřelí nahoru a pak zase klesne. Nic, co tělo při vrcholném sportovním výkonu potřebuje. Stejně jako cigarety."

Pohled Ondřeje Liesera:

Fyzická příprava je potřeba. Překopal jsem švih, změnil spoustu dalších věcí, aby můj golf byl lepší, a cítím, že tohle je možná poslední věc, která mi chybí. Kterou musím zlepšit. Že jsme dlouho fyzickou přípravu v golfu neřešili, si myslím, že je pouze naší republikou a tak trochu mentalitou. Všichni jsme to viděli, ale nic pro to nedělali. Tiger už hraje kolik let? Nebo v posledních letech, jak se proměnil Rory? Těch hráčů, kteří nemají atletickou postavu, je dnes ve hře minimum. Nikdy jsem pravidelně do fitka nechodil. Zatím se psychicky cítím dobře, mám dobrý pocit z toho, že dělám zase něco navíc. Po fyzické stránce to však zatím žádná paráda není. Jsem teprve na začátku a tělo hodně trpí. Teď si potřebuji všechno zažít. Abych se poté, třeba během zimní přípravy ve Španělsku nebo i následně v sezoně, když budu na cestách, automaticky během dne protahoval a cvičil. Abych se k tomu nemusel přemlouvat, ale bylo to přirozené. Jsem tak rád, že mi v Norman's Fitness vyšli vstříc a získal jsem zde členství za výrazně lepší cenu.

Partneři

Realizace: www.matfix.cz

Kontakt

+420 606 268 019

bymasvatopluk@gmail.com

Gym Park - Chodov, V Parku 2308/8, PSČ 148 00

fb instagram