Moje zkušenost s Romanem Šebrlem

17.9.2015 Facebook

Roman Šebrle na 14. jamce

Mnozí z Vás golfistů i negolfistů v poslední době zaregistrovali, jakým způsobem se Roman Šebrle vrhl do českého golfového světa. Vpád to byl jistě mocný! Hned zpočátku je psáno v golfových médiích, že jeho ambice směřují až  na Olympiádu v Riu de Janeiru v roce 2016. Pokud někteří ještě tápete, tak se golf po 112 letech vrací mezi olympijské sporty. Jestliže o tom nevíš jako golfista, tak hanba ťi!!! Nikdy jsem médiím nevěřil doslova, zachovával jsem si zdrženlivost, a i z jiných zkušeností vím, že ne vždy jsou dané informace objektivní. Všem je asi jasné, že pokud chcete úspěšně bojovat na poli bulvárních či serióznějších časopisů, či jiných zdrojů, tak musíte dokázat zaujmout jakýmkoliv zajímavým titulkem, který posílí sledovanosti či zakoupení daného časopisu. Hledáte jakoukoliv šanci zachytit zajímavou větu v interview či v normálním rádoby přátelském rozhovoru, a poté danou informaci využít ve svůj prospěch. Teorie o tom, jak hrajete pětiparovou jamku nejsou moc interesantní a všichni víme, když nám fouká do zad, tak to tam prostě narveme driverem, i přes pečlivě vyhotovený course managament, který si naplánujeme den předtím v posteli hotelového pokoje.

Každopádně další průběh minimálně potvrzuje vysokou houževnatost a sebedůvěru Romana Šebrleho. Není se ani čemu divit, jedná se o mnohonásobného mistra světa, olympijského vítěze atd. atd…..prostě velmi úspěšná kariéra u osoby, která je zvyklá sahat jen po stupních nejvyšších. Pokud mu má další životní etapa začít v golfovém prostředí, je jasné, že se nespokojí s průměrnými výsledky. Bude bojovat o příčky nejvyšší. Jako golfista, který se v golfovém prostředí pohybuje už bezmála 15 let, a kdysi dávno i poměrně bojeschopně válčil na národních turnajích o něm slyším na každém rohu.  Hodnocení kladná i záporná od golfistů i negolfistů. Názory se značně liší, ale jedno je spojuje. Většině se nelíbí, jakým způsobem mluvil o své „účasti“ na Olympiádě, nebo byl spíše prezentován. Vracíme se tedy zpět k médiím. Lidé mají tendenci věřit všemu co se píše, funguje určitý komunikační šum, se kterým se setkáváme každý den. Ať už to řekl nebo ne, je nejspíše jedno. Realita je taková jaká je, a jsem opravdu zvědav, jak s ní naloží.

Já sám jsem si o této, řekněme, „kauze“  vytvořil názor, který jsem si však chtěl potvrdit, doplniť, či úplně vyvrátit při návštěvě golfového turnaje Czech PGA Tour 2014, který se konal minulý víkend v Golf and Spa Kunětická Hora. Jeden den jsem kedil mému kamarádovi Jiřímu Pospíšilovi a při jeho hře mě napadlo, že bych se vlastně další den mohl podívat, jakým stylem hraje Roman Šebrle na turnaji. Jaké jsou jeho reakce na špatnou či dobrou ránu, jaký je společník ve flightu, a vůbec jak švihá. Jak si vzpomínám, tak asi před 5 lety jsem ho potkal na drivingu na Nové Americe, a už v té době měl velmi dobrý atletický švih. Asi nikoho tato skutečnost nepřekvapí vzhledem k jeho pohybovým schopnostem a dovednostem. Kvalitní základ rozhodně má !!!

Inu v úterý kolem 11:00 jsem se vydal sledovat jeho druhou devítku. Nenápadně jsem postupoval skrz les až  ke greenu. Na 10. jamce po skvělé druhé ráně z rafu zahrál birdie, na které jsem oponoval v duchu reakcí „Hmmm…“  Toto chování bylo vskutku skromné vzhledem ke skutečnosti,  že jsem zde byl jediný divák, a viditelně jásat nad jeho úspěšným úderem by zřejmě byla reakce značně nepřiměřená, kor od někoho, kdo se před několika okamžiky vynořil z lesa. Nebudu zde vypisovat každou jamku, ale poměrně příjemně mě svou hrou překvapil. Čekal jsem daleko víc horších ran. Sorry Romane ;))…Viděl jsem mnoho skvěle trefených a hlavně dobře umístěných úderů. Jenom namátkou pěkná ( asi ) trojka dřevo na 16. jamce, která dosedla do laloku před bunkerem a vodou a přípravena pro druhou ránu do greenu, kdy po další dobré ráně puttoval na eagle, který bohužel nechal krátký, ale odcházel s birdie. 17. jamka, ač foukalo po větru, což značně jamku ulehčuje tak se po birdie „nesesypal“ a odcházel s velmi cenným parem. K jeho zjevně silným stránkám patří puttování, nebo patřilo alespoň tento den.

Kolo dokončil se 78 údery, po zbytečně zkažených dvouch jamkách, na kterých nasbíral dohromady + 5. Tedy výsledky 76, 75, 78 a dělené 23. místo.

Chybí mu určitá konzistence, ale rozhodně ho pokažená jamka nerozhodí.

Co se týče chování na hřišti, tak se choval jak naprostý profesionál, a mnozí by si z jeho vystupování měli vzít příklad. Možná i já, když o tom tak přemýšlím…Různorodost konverzace s hráči a vtipkování rozhodně nechybělo a čas od času použil svou oblíbenou větu „tahle jamka je teda ďábelská“. Nálada až na momenty byla uvolněná. Ano, když se mu jednou nezadařila rána podle jeho představ, tak bouchl holí do země, čímž na pár vteřin zvážněl v obličeji, ale po chvíli se hned soustředil na další ránu, jako by se nic nestalo. Ostatně i velké golfové hvězdy se dokáží znamenitě rozhněvat. Měl jsem i pocit, že jeho příprava bude stejně precizní při ráně do tripla, tak i při ráně do eagla.

Tedy soustředěnost a psychika na klid.

K fyzické kondici se snad ani nemá cenu rozepisovat. Je možné, že mu některé pohyby, které měl naučené z atletiky budou komplikovat dosažení efektivnějšího švihu, jednalo by se zde tedy o určitý negativní transfer, ale to jsou mé pouhé domněnky.

Podle mého největší nevýhodou bude asi nedostatek zkušeností. Nikdy nehrajeme dvakrát stejnou ránu, a právě vybavení si určité rány, určitého momentu, kde funguje i ztv. svalová paměť je při golfové hře značně důležitý skill. Adaptace na stále se měnící podmínky je v golfu nutností, a tady právě pomáhá dlouhodobější trénink a hra na kvalitních turnajích a různorodých hřištích. Zkušenost hraje obrovskou roli. Prostě to jen tak hned nebude. Ale i na European Tour jsme svědky premiérových úspěchů starších ročníků. Takže do budoucna nevidím nic nereálného. A když už nic, tak je tu furt Senior Tour ;)) U Romana si nemyslím,  že bude hrát horší golf než dnes, ba naopak, pokud vytrvá v tréninkovém procesu v jakém doposud je, tak si myslím, že pro začátek v českých podmínkách dokáže některým našim špičkovým hráčům pořádně zatopit.

Nehledejte žádný světoborný závěr, Roman Šebrle je potřebný pro český golf. A pokud si někteří myslí, že není, tak českému golfu přinejmenším určitě neublíží. Asi bych nenašel lepší příklad osobnosti, která bude tak lehce zapamatovatelná pro řadového občana, která může vytvořit pomyslný most mezi světem golfovým i negolfovým. Celkově na mě dělal dojem velice přátelského a pokorného člověka.

Tak uvidíme za pár let…

Partneři

Realizace: www.matfix.cz

Kontakt

+420 606 268 019

bymasvatopluk@gmail.com

Gym Park - Chodov, V Parku 2308/8, PSČ 148 00

fb instagram