Nový směr v golfu

10.2.2016 Facebook

Golf je sport. O tom už většina lidí naštěstí nepochybuje. Proč je ale kondice na hřišti tak důležitá? Jaké části těla by měl golfista posilovat nebo protahovat? Co všechno ovlivňuje golfový švih? Nejen o tom je článek kondičního trenéra České golfové federace Svatopluka Býmy. 

Dříve většina golfistů věřila, že stačí pár klíčových schopností, díky kterým se stanou kvalitními hráči. Základ tkvěl v golfových dovednostech, psychologii hry a vybavení. Časy se ale mění a to, co platilo v  minulosti, už dávno neplatí. Každá doba měla svého „golfového atleta“ - od Garyho Playera přes Grega Normana až po Tigera Woodse. A byl to právě Tiger, kdo zásadně změnil přístup ke golfu a podpořil tím i nový směr, který kladl důraz na kondiční přípravu a týmovou interakci.

Svou hru můžete zlepšit nejen na hřišti nebo na cvičných plochách, ale také díky pravidelné kondiční přípravě. Otázkou zůstává, jaké části těla je potřeba posilovat či protahovat, abychom se zlepšili. Jaké cviky nám pomohou? Ovlivňuje cvičení golfový švih? Jak omezují poruchy pohybového aparátu golfovou techniku? Může nedostatečný pohyb ovlivnit techniku švihu? Na tyto a další otázky, které se vám honí hlavou, zná golf-fitness odpověď.

Golf-fitness není o hodinách strávených zvedáním činek v posilovně. Cílem je co nejlepší výkon jedince, který by měl být přímo úměrný aktuálním podmínkám, aniž by způsobil zranění. Sledujeme mobilitu (schopnost pohybu vykonávané kosterním a hladkým svalstvem) a stabilitu, na kterou můžeme pohlížet z několika úhlů. V našem případě se zaměříme na posturální stabilitu. Jde o schopnost zajistit vzpřímené držení těla a reagovat na změny tak, aby nedocházelo k nečekanému pádu. Jakákoliv nestabilní poloha vyžaduje silovou korekci, tj. aktivní svalové úsilí, a tím jsou zapojeny i svalové skupiny, které mohou negativně ovlivňovat golfový švih.

Důležité je, abychom věděli, jaké jsou naše limity a jak ovlivňují golfový švih. V našem zájmu je tyto limity odstraňovat s pomocí golfových profesionálů, kondičních trenérů, fyzioterapeutů a dalších specialistů, kteří nám pomáhají v naší cestě za úspěchem. Hráči se často vymlouvají na vybavení, zintenzivňují trénink na cvičných plochách nebo navštěvují nejrůznější lekce. Tím hlavním viníkem může být ale naše tělo, které nás brzdí v lepších výkonech. Hráči (i ti výkonností) nekladou dostatečný důraz na strečink. Je paradoxní, kolik energie a peněz dáme za vybavení, cestování za golfem, za golfové trenéry, a přitom tou nejjednodušší a pravděpodobně i nejlevnější cestou může být pravidelný půlhodinový strečink. Budete se po něm cítit lépe a navíc předejdete problémům, které se u vás v budoucnu můžou objevit.

Mezi prokázané benefity patří snížení svalového napětí, zmenšení bolesti ve svalech při cvičení, omezení rizika zranění, zlepšení regenerace, zvyšování výkonnosti, udržování pružnosti svalů a šlach, prevence úponových bolestí pohybového aparátu, předcházení svalové nerovnováze a zlepšení kloubní pohyblivosti. Naše těla fungují tak, že každá oslabená část ovlivňuje jinou. Pokud posilujete pouze ramena a ruce a opomíjíte zádové svalstvo a břicho, rovnou můžete zapomenout na dlouhé rány. Energický švih také vyžaduje velkou stabilitu, a pokud vaše nohy nejsou dostatečně silné, aby stabilizovaly tělo při dynamickém pohybu, nikdy nedosáhnete přesnosti a vzdálenosti, po které toužíte.

Pokud neprovádíte kompenzační cvičení, existuje poměrně vysoké riziko zranění. Časem se můžou objevit zranění zejména v oblasti zad, ramen, loktů, zápěstí, kolen nebo kyčlí. Existuje i golfový (oštěpařský) loket, kde jsou bolesti přítomné na vnitřní straně lokte. Bolest se projevuje při pokrčení prstů, sklopení zápěstí a vnitřní rotaci zápěstí. Častým momentem může být odemykání dveří nebo točení volantem. Právě prevence je v tomto případě důležitá. Golf nepatří mezi sporty, se kterými musíte skončit ve dvaceti. Pokud chcete hrát aktivně do vysokého věku, musíte se o své tělo starat. Hlavní institucí, která se touto problematikou zabývá, je Titleist Performance Institute (TPI). Každý z certifikovaných trenérů rozumí, jaké má golfista limity, a jak se tyto limity projeví v golfovém švihu.

Zde si můžete prohlédnout nejčastější chyby, které trápí dnešní golfisty:

Flat Shoulder Plane (výskyt u 45.2% golfistů) - ramena se při nápřahu otáčejí více po vodorovné rovině a hráč se narovnává 

Early Extension (výskyt u 64.3% golfistů) – když se páteř a pánev narovnávají při švihu k míči, tělo zamezuje volnému přístupu hole k míči

 

Casting/Early Release/Scooping/Fishing (výskyt u 55,9% golfistů) – jakékoliv předčasné uvolnění zápěstí při pohybu k míči - v  důsledku zahrajete takzvaného krtka nebo se ošidíte na délce odpalu 

 

Over-the-Top (výskyt u 43,5% golfistů) – hráč začne švih k míči pohybem horní části těla, což způsobí, že hůl přichází k míči zvenčí dovnitř

 

Většina golfistů se na těchto fotografiích pozná. Položme si tedy následující otázku. Je skutečně problém ve vašem švihu způsobený špatnou technikou nebo vás brzdí vaše tělo, které vás omezuje v lepší hře? Snažte se odpovědět si opravdu upřímně. Mnoho hráčů pracuje na technice švihu a přitom se nezlepšuje, což může být frustrující. Podceňují totiž kondiční přípravu, relaxaci a regeneraci, které jsou velmi důležitými složkami golfové přípravy.

Text: Svatopluk Býma

Partneři

Realizace: www.matfix.cz

Kontakt

+420 606 268 019

bymasvatopluk@gmail.com

Gym Park - Chodov, V Parku 2308/8, PSČ 148 00

fb instagram