Zvládání stresu u profesionálních hráčů

1.10.2015 Facebook

První vítězství na PGA Tour se dá přirovnat k založení rodiny. Mnohokrát sníme o jejím uskutečnění, ale realita je o dost více stresující než se zdá. I po mnoha představách nebo tréninku na první vítězství nejde jednoduše říci, jaká bude případná reakce hráče až k takovému momentu dojde. Brandt Snedeker, 6-ti násobný vítěz a otec dvou dětí řekl: „Vůbec nevíte, jak jednat. Je to něco jako mít první dítě. Každý den po prvních 5 týdnech voláte vystrašeně lékaři a máte mnoho otázek, jediný rozdíl je, že na golfovém hřišti nemůžete volat nikomu. Musíte se s daným momentem vypořádat sám.“ Oproti Brandovi, australský hráč Jason Day při nervozitě zpomaluje tempo a rád mluví o své hře se svým kedíkem, a právě tyto mechanismy mu pomáhají zahrát důležité rány v náročných momentech.

Mnohokrát zažijeme velmi lehkou cestu k vítězství, která skončí katastrofou. O tom ví sám Ir Rory Mcllroy, který si několikrát „málem zavřel dveře“ před vítězstvím. Konkrétně na turnajích U.S. Open 2011 a  2012 PGA Championship. Nabízí se zde tedy otázka: Je cesta k vítězství vždycky jednoduchá a dá se vůbec naučit?  Závěrem dodal, že není lepšího způsobu se toto naučit, než se do této situace dostaneme. Opět došlo k přirovnání, že mu to připomíná jízdu na kole. Několikrát spadnete, ale musíte se zase posadit, ale tentokrát už víte jak na to. Každý jsme v tomhle individuální a dost často než najdete cestu k úspěchu, musíte se vypořádat z mnoha porážkami. Důležité je,aby se každá porážka stala výzvou.

„ Dostal jsem se do situace, na kterou jsem celý život usilovně dřel, ocitl jsem se v posledním flightu, ve finálovém kole a najednou si tuhle skutečnost neužíváte, a prostě cítíte, že je něco špatně“

– Russell Henley

Snedeker běžně ztratí při každém Major turnaji 3 kila váhy,a tato ztráta je z 99% způsobena zvýšeným stresem. Aby simuloval stresové situace, tak se snaží při tréninkovém kole pít velké množství nápojů s vysokým obsahem kofeinu a taurinu, jako je například Red Bull. Dustin Johnson zase praktikuje hru o peníze, aby stimuloval zvýšený srdeční tep.Z toho vyplývá, že je nanejvýš důležité mít kvalitní a hlavně dostatečné množství potravin ve svém bagu. Dost často přestáváme pod tíhou stresu jíst a pít. Moc se zaměřujeme na hru samotnou. Tím rozhodně nepomáháme našemu tělu, které má obrovské výdeje energie při těchto stresových situacích.

BTW: Red Bull či jiné vysoce energetické nápoje rozhodně nedoporučuji pít o turnajovém kole.

Proto menší rada: Nepodceňuj včasnou konzumaci nápojů a potravin.

U jídla uplatňuji „Pravidlo Tří:“ Tedy u každé třetí jamky si něco zakousnout. Co se týče tekutin, tak pokud si v teplých letních dnech u každé jamky dáte pár loků, tak rozhodně neprohloupíte. Nemusíte vypít mnoho, ale když už máte pocit žízně, tak je většinou pozdě.

U Tigera Woodse je při turnajovém kole vidět o dost menší tenze, než u jiných hráčů. Je dost možné, že to má co dočinění s buddhismem, který podporuje jeho maminka a zde se nabízí praktikování jógy. V posledních letech je o tento životní styl mezi golfisty zvýšený zájem. Jóga zahrnuje zejména relaxační, meditační a dechové cvičení, které má vliv na celé tělo, mimo jiné i na hladinu kortizolu, který má za úkol zvyšovat celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích ( stres, infekční choroby, tělesná námaha, dlouhodobé hladovění).

Existuje i jóga pro golfisty, kterou objevila Katherine Roberts. Podle jejích slov dokáže vybrat golfisty na cvičných plochách, kteří správně nedýchají. Správné dýchání je s jógou velmi úzce propojeno. Praktikování cvičení rozhodně není pro každého, ale z vlastní zkušenosti mohu jenom doporučit. Pokud se chcete zlepšit v golfu tak rozhodně neopomínejte mentální přípravu. Kdykoli je to jen možné, tak se vsázejte!!! Jestli se bude jednat o peníze, čest nebo potupné kliky před klubovnou není podstatné, ale vytváření náročných podmínek ANO  !!!

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti 

Partneři

Realizace: www.matfix.cz

Kontakt

+420 606 268 019

bymasvatopluk@gmail.com

Gym Park - Chodov, V Parku 2308/8, PSČ 148 00

fb instagram